Prohledat tento blog

pátek 2. února 2018

Kutná Hora / tip na výlet s dětmi

Dnes přináším jeden tip kam vyrazit s dětmi v těchto chladných dnech. A je to město... 

.

Ideální volba, když je předpověď počasí nejistá. Nabízí nespočet možností pro příjemné procházky pod širým nebem a současně je zde rozsáhla galerie GASK se spoustou výstav a také další muzea a atrakce, jako například Muzeum Stříbra, které pořádá podzemní výpravy, které ale nejsou přístupny těm nejmenším dětem. 

My jsme se na Silvestra s dětmi vypravily na výstavu do Kutné Hory a samozřejmě si zároveň i prošli město. V tamní galerii GASK právě běží výstava Lajka (více o ní klik sem), která zaujme dospělé i děti a potvrvá do 12. února 2018. Zároveň jsou v prostorách GASKu v celém jednom křídle různé místnosti s netradičními dětskými hernami. Pokud pojedete vlakem, doporučuji najít si takové spojení, které vás doveze až na zastávku Kutná Hora město. Většina vlaků jede do zastávky Kutné Hory hlavní nádraží. Na některé rychlíky bez velkého čekání navazuje příspoj rovnou do zastávky KH město. Ušetříte si tak asi dva kilometry chůze.Ze zastávky Kutná Hora město už je to příjemnou procházkou k nejvýznamějším pamětihodnostem města kousek. 


Trocha street artu na cihlové zdi. kostel Svatého Jakuba
Zastavení se na vyhlídce s mapou na zemi mezi dlažbou, odkud je výhled na vinice pod bývalou Jezuitskou kolejí, dnes galerie GASK, na chrám Svaté Barbory, ...Galerie GASK, bývalá Jezuitská kolej

Údolím pod hradbami u chrámu Svaté Barbory vede příjemná cesta pro procházku.


Na vyhlídku zavítali i Baskové.


Z vyhlídky pokračujeme směr Jezuitská kolej a galerie GASK v jednom.

Věž bývalého Jezuitksého kláštera, dnes sídlo galerie GASK.
Výhled od GASKu na vinice pod galerií, kostel Svatého Jakuba v dálce.V kutnohorské galerii GASK na děti i dospělé čeká do 11. února 2018 loutková výstava Lajka. Modely a loutky, které byly použity při natáčení celovečerního filmu Lajka určeného pro děti (více o výstavě zde).

Při cestě od pokladen k výtahu, nejde neminout kola z (imitovaných) lidských kostí a zastrčenou klenbovou chodbu s výstavou výmluvně nazvanou Jsem víc, když nejsi. Děti se do ní rychle rozutekly, a bylo zaděláno na dětské noční můry. 

GASK / Jsem víc, když nejsi, 2016 - 2017
(více informací, klik sem)

Imitace lidské kůže, vlasy, kosti, silikon, železo


Repliky uniforem:  

-Idi Amin Dada, prezident Ugangy a polní maršál.
Za jeho vlády v letech 1971 - 1979 zemřelo násilnou smrtí cca 300 tisíc lidí.

- Uniforma britského polního maršála Horatio Herberta Kitchenera
Na jeho popud vznikl 1. koncentrační tábor. V období burských válek tam mezi lety 1900-1902 zemřelo 38 000 Búrů.

- Uniforma podle vzoru obergruppenführera SS Reinharda Heydricha

- Uniforma ISIS
Repliky uniforem (zleva doprava) podle vzoru od Reinhard Heydrich, Idi Amin Dada, Uniforma ISIS, Horatio Herbert Kitchener
Repliky uniforem ušitých z imitace lidské kůže jsou věrohodné do nejmenších detailů jakými jsou například prsní bradavky a znamínka.Honem do výtahu a do prvníh patra. Děti se opět rozutekly, tentokráte po stoupající "rampě" k velkým oknům s výhledem, ...


GASK / FENOMÉN ATELIÉR PAPÍR A KNIHA


Technovirus VI, 2017
tuš, pastel, airbrush, akryl na papíře


Výhled z GASKu na Svaté Barbory

Celé jedno patro GASKu je věnováno dětem, herní místnosti inspirovány uměleckými díly.Chrám Svaté Barbory

Výhled od chrámu Svaté Barbory
  

Proměna kutnohorského hotelu. Před pár lety zcela vybočoval z rastru uhlazených fasád historických domů a nejinak tomu bylo i teď, přestože změnil svou vizáž.Restaurace v Ruthardce s rozhlehlou zahrádkou s různými zákoutími a hezkými výhhledy na chrám Sv. Barbory a k tomu ještě výbornou kuchyní. Otestováno při obědě.
Nostalgické zastavení se na Kozím plácku u kavárny na Kozím plácku, která se legendárně zapsala do naší paměti při návštěvě Kutné Hory před sedmi lety díky efektně připravované kávě ve vacuum potu. Bohužel, zrovna na Silvestra, měli zavřeno. A tak jsme museli hledat jinou kavárnu. Úkol to byl nelehký, otevřené kavárny praskaly ve švech a při pohledu na kočárek s dětmi v prvních dvou reagovali slovy: "Máme plno!".
Ale nevzdali jsme se a byla i sladká tečka na závěr. 
Kalorie doplněné v kavárně se o chvíli později hodily na rychlý přesun na nádraží, bylo potřeba chytit poslední spoj ze zastávky Kutná Hora město do zastávky Kutná Hora hlavní nádráží a zde pak  stihnout přesednout na rychlík do Prahy, neb i na této asi dvou kilometrové vzdálenosti zvládly České dráhy udělat asi 20 minutové zpoždění. Děti si ve vlaku schruply a tak Nikola s Ninou vydržely důstojně (tj. s dobrou náladou) o pár hodiny později vkročit s námi do nového roku 2018. 

Žádné komentáře:

Okomentovat