Prohledat tento blog

sobota 6. srpna 2016

Šaty s puntíky ve zlatě

Vyrobeno 5. 8. 2016

Dnes, po procházce v dešti, byly děti tak unavené, že nejmenší usnula a další si dávaly siestu na gauči. Využila jsem toho. Střihla jsem si na nové šaty podle kojících už dříve ušitých a dokonce je stihla i ušít a nafotit je i s "konstrukcí" samotného střihu pro příští šití.Látku jsem kupovala nadvakrát, jednou vzala 70 cm, podruhé 85 cm, rozdílné míry nebyly záměr, jenom jsem si napoprvé v rychlosti neuvědomila, že při šířce látky  110 cm, budu na šaty potřebovat dvojitou délku a podruhé si nemohla vzpomenout, kolik jsem jí přesně koupila poprvé.  Zkrátka moje děti nakupování látek nebaví.Z širší látky jsem střihla přední díl, ale defacto lze šaty nosit oboustranně. Do bočního švu sukňového dílu jsem všila taky váčkovou kapsu, která mi u šatů často chybí na drobnosti "kam s ním [s kapesníkem, klíčema, drobnýma, ledním medvědem]?", když vyběhnu s dětmi honem ven do krámu přes cestu nebo do školky. 
Srovnání rukávů,  u zlatavých šatů jsem rukáv ponechala bez úprav, u orientálních jsem pomocí skladu rukáv "stáhla" dolů, aby tolik netrčel. Nejspíš takto upravím i ty zlatavé. 


Šaty byly šity jako kojící, proto jim byl taky uzpůsoben výstřih, který je sám o sobě dost hluboký a pružný. Po celém jeho obvodu je tunýlkem vedena tenká prádlová guma dlouhá asi 95 cm tak, aby asi 10 cm mezi rukávem a výstřihem na předním i zadním díle nebylo napruženo. V těchto místech je guma přešita cik cak stehem. A i když  to v praxi není potřeba, výstřih lze u orientálních šatů pomocí rozepínací fazonky ještě více otevřít.
Do pasu je všita prádlová guma, u zlatavých je to cca 85 cm v místě sníženého pasu a mohlo jí být ještě o kousek míň, aby byl pas více nařasen. Pro příště je taky lepší nestříhat šaty v jednom kuse, ale zvlášť střihnout živůtek a zvlášť sukňový díl. Sukně se nebude muset stříhat do "áčka" ale čistě jako obdélník, který se pak nařasí a dolní okraj nebude mít tendenci tolik trčet.  
2 komentáře:

 1. Smekám, sedím tu s otevřenou pusou a zírám. šaty jsou přímo luxusní.
  Osobně šaty nosím velice ráda, ale při kojení je nosím pouze vyjímečně, spíše vůbec neb mám kojenátko stále sebou.
  Tak většinou nosím sukně a trika. Ale tvé kousky jsou přímo luxusní.
  Kde bereš sílu na šití? Když usnou děti(aspon nejmenší), moc sil mi už nezbývá.
  Kdybych mohla, přinesla bych ti kytičku pro radost a své mýdlo, abys měla taky radost aspn maličkou.
  Děkuji ti a přeji krásný víkend.
  Bohunka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ahoj Bohunko, zdravím z prázdnin na Vysočině!! šila jsem šaty na poslední chvílí před odjezdem na prázdniny, bláhově jsem si myslela, jak je unosím, ale v lesích a ve stínech stromů není takové vedro jako ve městě. Občas se právě kousnu a hecnu a něco takto udělám, i když sil a času s třemi dětmi není moc. Děkuji za tak krásné pohlazení, jako bych už kytičku i s mýdlem u sebe měla. Vidíš, domácí mýdlo je moje velká několikaletá výzva, už mám na ně všechno připraveno - nakoupeno, teď už jen recept a čas a klid (tj. spící dětské trio:) uvařit ho. Mávám z prázdnin!

   Vymazat