Prohledat tento blog

čtvrtek 29. března 2018

Upcycling vesty na bundu

Vyrobeno 24.3.2018

4 letá holčička

2 letá holčička
O víkendu jsem se pustila do dlouho plánovaného upcycling vesty na bundu. Zateplené vesty u našich děti nepochodí. Buď je jim v nich teplo anebo zima a mají zmrzlé ruce, proto jsem na vestu chtěla našít zateplené rukávy. Nejprve jsem hledala nějaký starý kousek voděodolného oděvu či dostatečně velký odstřižek softshellu ve vyhovující barvě. Přitom jsem narazila na starý vlněný svetr, který barevně ladil s drobnými hvězdičkami na vestě a svitlo mu na recy-recyklaci. Byl po totiž po dlouhé roky výplní polštářku, praním zplstnatěl. To se mi teď hodilo, protože rukávy svetru z původní velikosti 40 se zmenšily přesně na dětskou 110 (tj. velikost dítě ve věku 3-4 roky), kterou jsem potřebovala a navíc se tím pletená oka stáhla k sobě, takže ze svetroviny se stala spíše látka a tolik neprofukuje. 



Přesto rukávy dostaly ještě dvojitou podšívku ze staré šustákové bundy ala adadas (nejedná se o překlep) a to především proto, že svetr je hodně kousavý.


Rukávy jsou vypodšívkované dvojitě, použita je stará  bílá sportovní bunda. Protože ale narozdíl od svetroviny šusťák vůbec nepruží, je do něj všit proužek šedivé tričkoviny z letní mikiny, tedy recyklace, recyklace, recyklace, ... Podšívka končí u vroubkovaného "nápletu",  rukáv lze o cca 6 cm ohrnutím zkrátit.


 Odzkoušeno, že takto bundička sedí jak 2 leté holčičce, tak také její 4 leté sestřičce. Podšívka je v místě sešití na délku asi o 3 cm delší, to proto, aby při pokrčení ruky se mohla poddat pružné svetrovině a nikde při pohybu netáhla.


Ze ze svetru s odstřiženými rukávy vznikly vlněné šatičky, které s dcerkou chvíli porostou až do tuniky. Stačilo začistit odstřižené konce rukávů. A chystám se je ještě vypodšívkovat, aby byly příjemné na každodenní nošení. 

úterý 20. března 2018

Domácí prášek do myčky na nádobí / návod

Vyrobeno: 15.3.2018

Po dvou letech používání tohoto prášku do myčky na nádobí, jej můžu s klidným svědomím doporučit dál jako ekologický a opravdu účinný mycí prostředek pro myčku nádobí. 


Oproti původnímu receptu, který možná vyčtete z etikety na jedné z lahví na fotografii, nepřidávám do něj kuchyňskou sůl. A to z toho důvodu, že je v něm zbytečná. V některých receptech se uvádí, že má chránit vnitřní útroby myčky před vodním kamenem, protože změkčuje vodu. Ale když jsem se do problematiky "soli do myčky" ponořila hlouběji a prokonzultovala ji i s opraváři těchto spotřebičů, došla jsem k závěrům, že:
1. běžná kuchyňská sůl není tak čistá a může obsahovat přísady, které naopak myčce neprospívají. 
2. je důležité, aby sůl byla v zásobníku na sůl, ze které si myčka bere vodu během mycího cyklu a právě tato voda, pak vstupuje do odstřikovacích ramen, a tím se tedy do útrob myčky dostává voda již solí změkčená. Pokud v zásobníku sůl chybí, vstupuje do útrob myčky voda nezměkčená.

 Z vícero zdrojů jsem byla také ujištěna o tom, že tablety, gely a prášky obsahující sůl (vše v jednom) nevykompenzují nepřítomnost soli v zásobníku myčky. 

Potvrzuje to i moje zkušenost v tom, že pokud nám došla v zásobníku sůl, znatelně se zhoršila kvalita umytého nádobí, ať už jsme používali doma vyrobený prášek do myčky anebo komerčně prodávané tablety obsahující také sůl do myčky. 



Recept na prášek do myčky na nádobí:

- 1 díl kyseliny citronové - bělí, dezinfikuje, odstraňuje vodní kámen, změkčuje vodu, 
2 díly jedlé sody (= soda bicarbona = hydrogenuhličitan sodný), odmaštuje, abrazivní účinek, pomáhá odstranovat skvrny, pachy
2 díly práškové sody, nebo prací sody - obě změkčují vodu

Zvlášť pokud připravujete velké množství do zásoby, doporučuji při odsypávání a míchání jednotlivých dílů mít na obličeji ochrannou roušku. Nebo stačí obyčejný šátek zavázaný přes nos a ústa. Při přesypávání i samotném míchání se z prášků zdvihá jemný prach, který v nose nepříjemně štípe a určitě není dobré jej zbytečně dostávat do dýchacích cest. 

Vše řádně promíchat. Nejlépe se mi osvědčilo promíchávat směs ve velké míse, poté pomocí trychtýře a naběračky přesypat do připravených nádob. Já k tomu využívám velké láhve od tekutých pracích prášků, u kterých jejich víčko může sloužit zároveň jako odměrka. Také používám větší kanystry, ve kterých mi posílají z eshopu pěti a deseti kilová balení právě na výrobu těchto prostředků do domácnosti. Z těchto větších nádob si pak prášek přesypávám do menších lahví. 


Výborně se mi osvědčily plastové láhve od kečupu. Jejich víčko má záklopku pro jednu malou dírku, tou se dá prášek vyfouknout na koše s nadobím. Jedné dávce odpovídá asi 4-5 zmáčknout láhev. Pokud je v myčce mastné nádobí, například pánev od smažení,  přidávám trošku jaru o velikosti zrnka hrášku, jinak je možné jar vynechat.


DIY návod postup rady tipy na výrobu vyrobu domácího pracího mycího prášku do myčky na mytí nádobí ekologický mycí prostředek 


pondělí 19. března 2018

Oboustranný podsedák a bryndáček pro Maxe

Vyrobeno: 11. 10. 2017

Opět jeden z dalších oboustranných potahů pro podsedák na rostoucí židli Jitro. Mám odzkoušeno, že pasuje i na židličky Stokke. Tentokráte pro kamarádku, přesněji pro jejího malého Maxe v klučičí verzi, na holčičí se můžete podívat tady.



  



Originální podsedák se jednoduše povleče do potahu, otvory v potahu se protáhnou jeho pásky, pomoci kterých se podsedák zafixuje na židli.
  




Klíčová slova: návod postup podsedák potah rostoucí židle židlička Jitro Stokke omyvatelný nepromokavý

středa 14. března 2018

Domácí prací prášek na barevné prádlo

Vyrobeno: 14.3.2018 

Dnes jsem se pustila do výroby domacích pracích a čistících prášků. Domácí prací prášek na bílé prádlo jsem si vyrobila na začátku roku a od té doby jsem v něm vyprala spousty bílého prádla a byla jsem mile překvapena, jak z dětského prádla zmizely (anebo velmi vybledly) i několikaleté fleky od jídla, na které ani zaručené odstraňovače skvrn nestačily.


Recept na domácí prací prášek na barevné prádlo

iNGREDIENCE:

1 díl mýdla na praní 
- nejlépe čistě olivového, ale lze použít i jelena, já jej nepoužívám protože obsahuje palmový olej
- mýdlo v pracím prášku působí jako detergent, pomáhá uvolňovat špínu a mastnotu z vláken

5 dílů perkarbonátu sodného 
prádlo prokysličí, barvy lépe drží, ale pozor, platí při praní prádla do 50 °C, při teplotě od 60°C se perkarbonát sodný rozkládá na peroxid vodíku a sodu a velice účinně působí jako bělič prádla. Této vlastnosti se využívá u pracího prášku pro bílé prádlo, do kterých se často přidává také TEAD, aby bělicí účinek fungoval už při praní na 30°C. Do pracího prášku ho přidávám, protože barevné prádlo na takto vysokou teplotu neperu. Jinak jej lze vynechat.

10 dílů prací sody
- změkčuje vodu, tím nejen samotná voda, ale také mýdlo v pracím prášku lépe pere a navíc měkká voda nepoškozuje tolik pračku

Postup:

Mýdlo najemno nastrouhejte na struhadle nebo můžete použít elektrický sekáček jako já.


Vše řádně promíchat a následně přesypat do dobře uzavíratelné nádoby, aby se do ní nedostala vlhkost.

Doporučuji při odsypávání a míchání jednotlivých dílů mít na obličeji ochrannou roušku. Nebo stačí obyčejný šátek zavázaný přes nos a ústa. Při přesypávání i samotném míchání se z prášků zdvihá jemný prach, který v nose nepříjemně štípe a určitě není dobré jej zbytečně dostávat do dýchacích cest. 

Já používám takové ty velké láhve od tekutých pracích prášků, u kterých jejich víčko zároveň slouží jako odměrka - jeden uzávěr na jednu pračku. Sypu rovnou do bubnu na prádlo. Pokud je některý kousek oblečení silně zašpiněný, nasypu prací prášek přímo na tento kus oděvu, na skvrnu. Také používám větší barely (jako ty od vody se širokým hrdlem) či kanystry, ve kterých mi posílají z eshopu pěti a deseti kilová balení právě na výrobu těchto prostředků do domácnosti. 


Domácí prací prášek návod postup ekologický diy šetrný

sobota 10. března 2018

Obláčkový kolotoč nad postýlku

Vyrobeno: jaro 2016

Rychlá inspirace na obměnu kolotoče nad dětskou postýlku. Náš původní kolotoč byl plný plastových medvídků. Ty jsem pro Vivi nahradila obláčky, o kterých jsem tady už psala před dvěmi lety.


Doprostřed jsem zavěsila zvoneček, který jsem jako miminko měla v kočárku.